Obrazek do nagłówka

Obrazek do nagłówka
www.przyrodnia.blogspot.com -

wtorek, 15 marca 2011

Wszystko o chomiku dżungarskim

Ostatnio dostałam od koleżanki chomika rasy dżungarski. 
Był biały i miał lekko-czarną kreskę na pleckach. Ma na imię Lucek. Oczywiście trzeba trochę pieniędzy wydać, żeby chomikowi było wygodnie, bo przecież chomik jest po to, aby o niego dbać.

Całe noce biega po tym swoim kołowrotku, ale to nic złego. Mój Lucek uwielbia ziarenka słonecznika, podobnie jak większość chomików dżungarskich. Ja hoduję chomika w dwupiętrowej klatce. Dobrze mu jest - lubi po niej biegać, nawet chodzi po "szczebelkach" klatki.

Na dolnym piętrze ma rozerwane na małe kawałki chusteczki higieniczne, zamiast domku, trociny, buteleczkę do picia dla chomików i kołowrotek. Na górnym pięterku ma miseczkę z karmą. 

- Podartą chusteczkę higieniczną zamiast domku po to, aby mój MAŁY chomik miał cieplutko i się w nich grzebał, ale domek również jest odpowiedni dla tych prześlicznych zwierzątek

- Wodę chomikowi powinno wymieniać się dość często. Kołowrotek musi być, aby nasz pupilek nigdy się nie nudził! Mój Lucek biega na nim i biega i nabiegać się nie może. To dla chomika wielka frajda, więc zadbajmy o to, by w klatce naszego pupilka zawsze było miejsce na kołowrotek. 

- Buteleczka dla chomika - Moja ma pojemność 50 ml. Chomik powinien pić przegotowaną wodę! Z kranu jest nieświeża, tak dla ludzi, jak i dla chomików. Należy powiesić ją tak, aby nasz pupilek mógł ugasić pragnienie - nie za wysoko, ani nie za nisko. W przypadku hodowania chomika w akwarium buteleczkę można przykleić taśmą. 

- Karma dla chomika - Dieta chomiczka powinna być urozmaicona w pyszne i zdrowe jedzonko. Ja mojemu kupuję karmę pełnowartościową, pełnoporcjową w sklepie zoologicznym. Moja zawiera ona pszenicę, owies, kukurydzę, groch, bobik, słonecznik, rzepak, fistaszki, susze warzyw itp. Wzbogacona jest w magnez i wapń. Taką karmę wsypujemy do miseczek, które bardzo tanio kupimy w sklepie zoologicznym. Chomikowi można również podawać karmę w postaci malutkich ziarenek przylepionych do siebie, na patyku. Taki patyczek można powiesić na szczebelkach na niskiej wysokości, lub po prostu położyć na podłożu. Co prawda jest mniej urozmaicony i ma mniejszą wartość, ale jest również dobrym pożywieniem dla chomika. Można również wsypać temu śliczniutkiemu, małemu zwierzątku sam słonecznik, ale najlepiej zadbajmy o jego dietę, aby była rozmaita w różne minerały (np. w magnez). PAMIĘTAJ, ŻE CHOMIK NIE JEST MIĘSOŻERNY!!! Nie dawaj mu żadnej wędliny, kiełbasy czy kotleta! Ale nie dawaj mu również cebuli, czosnku ani słodyczy!

- trociny - Są one niezbędne w klatce naszego pupilka. Chomik musi mieć lekkie, lub trochę lekkie podłoże, czyli nie powinien chodzić po plastiku. Takie zwierzątka muszą mieć cieplutko, kochają one grzebać się w trocinach i bawić się w nich. Można chomikom kupować ściółkę drzewną - lekkie kawałki papieru, specjalnie stworzonego dla chomiczka lub surowiec z drzewa iglastego np. firmy "PINIO", jest droższe od ściółki drzewnej, lecz pochłania nieprzyjemne zapachy oraz usuwa je. Są bardziej ciężkie, ale się przydają, bo przynajmniej chomik nie rozkopuje ich i mniej zaśmieci. Trociny powinno wymieniać się co około 1 tydzień, aby nie zaśmierdły (czasem można 1,5 tygodnia).




1 komentarz:

  1. Chomiki są Słodziutkie, Malutkie, Puszyściutkie... Mogę tak wymieniać całymi dniami i nocami. KOCHAM JE. Sama miałam 2 , teraa ma moja koleżanka, czyli Ula.

    OdpowiedzUsuń