Obrazek do nagłówka

Obrazek do nagłówka
www.przyrodnia.blogspot.com -

sobota, 2 kwietnia 2011

Żółwie Karoliny

 "Mieć Żółwia" czyli wszystko o żółwiach mojej koleżanki, Karoliny.


Rodzice kupili mojej koleżance żółwie, za to, że dostała świadectwo z paskiem. Miała do wyboru żółwie lub pieska rasy yorkshire terier (czyli jorka). Wolała żółwiki, ponieważ nad nimi jest mniej pracy i mniej wydatków. Jeden z jej żółwi wabi się Szczepan (ja mówię na niego Zaszczepko, a młodsza siostra Karoliny, Żółwik Sami. Drugi pupilek ma na imię Zuza. Szczepek i Zuza są parą. Samiczka już jest w ciąży z "mężem", że tak powiem. Zuzia jest o 1,5 roku młodsza od Szczepana, ale i tak kochają się bardzo. Żółwie Karoliny są super. Jak tylko do niej przychodzę w odwiedziny, uwielbiam patrzeć jak pływają, ponieważ są to żółwie wodno-lądowe. Kochają głośną muzykę (ale nie wszystkie żółwie wodno-lądowe to lubią) oraz wygrzewać się na świetle słonecznym lub po prostu z lampki. Gdy tak chcą, to wchodzą na dość duży kamyk, który jest na środku akwarium i wyciągają łebek ku światłu. Potrafią tak stać nawet godzinami. Szczepan dwa razy wydrapał się z akwarium, bo staną na Zuzi, która stała na filtrze. Ułatwiło mu to drogę, ale i tak nie doszedł daleko :) . To nie prawda, że żółwie wodno-lądowe chodzą bardzo wolno! Przeciwnie - Gdy ona puszcza je na podłogę, to pędzą jak szalone. Co prawda gryzą, ale bardzo rzadko i tylko wtedy, kiedy mają jakiś powód, lub problem. I tak nic prawie nie boli, jak gryzą - to tylko małe szczypnięcie. Starsze żółwie gryzą o wiele bardziej niż młodsze. Kara kocha BARDZO swoje żółwie.

Porady:
- Trzymaj żółwia wodno-lądowego w akwarium z wodą o temperaturze około 20-29 stopni Celsjusza.
- Karm go krewetkami suszonymi, granulkami "Biorept" (Ona go tym karmi, a żółwie to uwielbiają), gamarusami, ponieważ są bardzo
potrzebne do rozwoju żółwia i jego skorupy
- Karm raz dziennie  lub co drugi dzień 
-  Dbaj o jego dietę - urozmaicaj mu pożywienie - niech będzie zdrowe i niech zawiera dużą wartość energetyczną.
- Dbaj o jego higienę, wymieniaj mu dość często wodę, aby nie śmierdziała.

1 komentarz:

  1. Fajnie piszesz ten blog. Ciekawa i wciągająca opowieść, a nawet prawdziwe porady, dla tych, co żółwie mają, lub zastanawiają się nad kupnem.
    Można dowiedzieć się sporo ciekawostek. Wow.

    OdpowiedzUsuń