Obrazek do nagłówka

Obrazek do nagłówka
www.przyrodnia.blogspot.com -

wtorek, 17 maja 2011

Rasy psów, czyli krótko i zwięźle o naszych psach.

Mimo że na świecie istnieje blisko 800 ras psów, jedynie około 3oo z nich jest uznawanych oficjalnie przez międzynarodowe organizacje kynologiczne. 
 
Pewne klasyfikacje rozróżniają różne typy psów według ich genetyki, inne katalogują rasy według przeznaczenia. Stąd podział na psy prasujące, myśliwskie, psy do towarzystwa, ale także teriery, szpice czy molosy. Kolejne niuanse decydujące o przynależności danej rasy do konkretnej grupy są spowodowane różnicą w przepisach każdego kraju. Podział ras może być zatem inny w każdej organizacji i zależy od przyjętej zasady klasyfikacji psów do danej grupy.

***

Do najpopularniejszych ras psów należą: 

- Doberman
- Shih tzu (czyt. szitcu)
- Chicuaua ( po polsku "Cziłała")
- Pekińczyk
- Yorkshine terier (można też powiedzieć "Jork")
- Labrador Retriever
- Owczarek Niemiecki
- Siberian Husky 
- Beagle (czyt. bigel)
- Pinczer średni, [lub] Pinczer miniaturkowy
- Owczarek nizinny
- Jamnik






poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Kto by lubiał mrówki !!!

"W świecie mrówek"
 

Kto by lubił mrówki? Według mnie nie są za fajne,  ponieważ trudno położyć się na trawie, aby mrówka nie "przyczepiła" się do nas. Albo gdy chodzimy po górach, lesie czy wilgotnej trawce wchodzą do butów. Ludzie depczą te małe mróweczki. 

***
Należy pamiętać również, że są one bardzo pracowite. Niektórzy uważają, że są nie potrzebne na tym świecie i niszczą mrowiska, co według mnie jest nie za fajne... Mrówki noszą ciężary, które mogą być od nich cięższe nawet ponad dwa razy. To niezwykłe. Ja bym nie uniosła ciężaru ponad dwa razy cięższego ode mnie.

***

Czy wiesz, że... 

* mrówki nie mają tylko brązowego koloru i tylko jednej rasy. Rodzina owadów
mrówkowatych ma bardzo dużo ras m. in. Czterokropek, Mrówka pniowa, Mrówka złodziejka czy Ozdobnica mniejsza. 

*mrówki noszą ogromne dla nich liście i używają ich jako pożywki dla uprawianych przez siebie grzybów. 

*mrówki zaliczamy do skrzydlatych, mimo, że nie widzimy u nich skrzydeł, ale u niektórych mrówek, które niektórzy uważają za "królowe mrówek", można zauważyć skrzydełka. 

 

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

O psach, czyli dlaczego je mamy?

Psy - rodowodowe i przerafinowane, ale też podwórkowe kundle - fascynują nas od lat. Spotkanie z psem to doświadczenie pełne radości i nowych wrażeń. 


- Zyskujemy nie tylko przyjaciela, lecz także niepowtarzalną możliwość, by w środku milionowego miasta na co dzień przyglądać się naturze. 


***

Ważne:


Pies z pewnością był pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka. Towarzyszy mu od początków życia w społeczności jako pies myśliwski i stróżujący, jako pomocnik przy wypasie stada, a także jako zwierzę pociągowe. Jest doskonałym przewodnikiem dla ludzi niewidomych i niedosłyszących, a w służbach policyjnych i w wojsku oddaje niedocenione usługi. Ale pies zyskał sobie nadzwyczajną sympatię i wdzięczność człowieka niezależnie od tego, co potrafi i w czym pomaga. Jest on przede wszystkim oddanym i niezastąpionym towarzyszem. To przysłowiowa psia wierność - obok inteligencji - sprawiła, że jest on niewątpliwie najczęściej spotykanym zwierzęciem domowym na świecie. 

sobota, 2 kwietnia 2011

Żółwie Karoliny

 "Mieć Żółwia" czyli wszystko o żółwiach mojej koleżanki, Karoliny.


Rodzice kupili mojej koleżance żółwie, za to, że dostała świadectwo z paskiem. Miała do wyboru żółwie lub pieska rasy yorkshire terier (czyli jorka). Wolała żółwiki, ponieważ nad nimi jest mniej pracy i mniej wydatków. Jeden z jej żółwi wabi się Szczepan (ja mówię na niego Zaszczepko, a młodsza siostra Karoliny, Żółwik Sami. Drugi pupilek ma na imię Zuza. Szczepek i Zuza są parą. Samiczka już jest w ciąży z "mężem", że tak powiem. Zuzia jest o 1,5 roku młodsza od Szczepana, ale i tak kochają się bardzo. Żółwie Karoliny są super. Jak tylko do niej przychodzę w odwiedziny, uwielbiam patrzeć jak pływają, ponieważ są to żółwie wodno-lądowe. Kochają głośną muzykę (ale nie wszystkie żółwie wodno-lądowe to lubią) oraz wygrzewać się na świetle słonecznym lub po prostu z lampki. Gdy tak chcą, to wchodzą na dość duży kamyk, który jest na środku akwarium i wyciągają łebek ku światłu. Potrafią tak stać nawet godzinami. Szczepan dwa razy wydrapał się z akwarium, bo staną na Zuzi, która stała na filtrze. Ułatwiło mu to drogę, ale i tak nie doszedł daleko :) . To nie prawda, że żółwie wodno-lądowe chodzą bardzo wolno! Przeciwnie - Gdy ona puszcza je na podłogę, to pędzą jak szalone. Co prawda gryzą, ale bardzo rzadko i tylko wtedy, kiedy mają jakiś powód, lub problem. I tak nic prawie nie boli, jak gryzą - to tylko małe szczypnięcie. Starsze żółwie gryzą o wiele bardziej niż młodsze. Kara kocha BARDZO swoje żółwie.

Porady:
- Trzymaj żółwia wodno-lądowego w akwarium z wodą o temperaturze około 20-29 stopni Celsjusza.
- Karm go krewetkami suszonymi, granulkami "Biorept" (Ona go tym karmi, a żółwie to uwielbiają), gamarusami, ponieważ są bardzo
potrzebne do rozwoju żółwia i jego skorupy
- Karm raz dziennie  lub co drugi dzień 
-  Dbaj o jego dietę - urozmaicaj mu pożywienie - niech będzie zdrowe i niech zawiera dużą wartość energetyczną.
- Dbaj o jego higienę, wymieniaj mu dość często wodę, aby nie śmierdziała.

wtorek, 29 marca 2011

Owady

Były sobie owady - dla niektórych są obśliskłe i brzydkie, a inni je uwielbiają!

Ale należy pamiętać, że inne owady np. pszczoły są bardzo pożyteczne, ponieważ one dają nam miód. Lubimy motylki - są piękne, kolorowe i nie tylko dzieci za nimi biegają. Pies mojej cioci, Ziutek kochał biegać za motylkami, gdy te przelatywały mu koło nosa. Ludziom podobają się również ważki, ponieważ najczęściej mają piękne paski różnokolorowe. A biedronki? Są super! Czerwone owady malutkie, w czarne kropeczki - potrafią latać! Są biedronki siedmiokropki, dwukropki i inne. Nawet sieć sklepów nazywa się "Biedronka". Po angielsku  na biedronkę mówimy Lady Bird. Owadami są także osy. Przypominają trochę pszczołę, jednak nie są tak pożyteczne, jak one. Również mają żądło. Lepiej nie zaczynać z osami, ponieważ mogą użądlić - użądlenie jest bardzo poważne. Może doprowadzić nawet do śmierci, ale rzadko.

sobota, 26 marca 2011

Tygrys

Uwielbiam wzorek w tygrysie paski! Niedawno były one jednym z najmodniejszych wzorków. Ludzie kochali futra koloru pomarańczowego w czarne paski. Nawet dywany mogły  pochodzić od tygrysiej sierści.  Tygrys jest to zwierzę z rodziny kotowatych i po angielsku mówimy na niego tiger (czyt. tajger). Nawet napój energetyczny nazywa się "Tiger". Zwierzę to mieszka w miejscach, tam gdzie są ciepłe klimaty m. in. w południowych Chinach, w Indiach czy w niektórych wyspach Indonezji. Bardzo je lubię i można zobaczyć je w zoo. Ja je widziałam w zoo w Krakowie. Są śliczne, ale moim zdaniem źle im się żyje w klatkach - mają mało miejsca, nie mają wolności i ludzie codziennie oglądają je. Mają jak w więzieniu, tylko dla zwierząt. To jest oczywiście moje zdanie, nie wiem jak myślą inni. Możesz odpowiedzieć na to w komentarzu do tego postu. Pamiętajmy o tygrysach!

czwartek, 17 marca 2011

Rybki Akwariowe

Rybki akwariowe: piękny widok. Wiele ludzi chciało by mieć kolorowe rybki. Są śliczne. To smutne, gdy w akwarium ryba zdechnie. Niektóre dzieci nawet płaczą za rybkami. 

Ja nie mam akwarium, ale ma je moja koleżanka, Ola.
Hoduje ona rybki, takie jak- pyszczaki lombardzkie, pielęgnice zebry, glonojady synajmskie, glonojady zbiorniki niebieskie itp. 

Pielęgnice zebry wielokrotnie już składały jej ikrę lecz nigdy jej się nie rozmnożyły. Jej akwarium mniej więcej wgląda tak : na tyle jest ścianka, po prawej stronie ma ona wielki samolot, na środku akwaria ma ona korzeń pod którym chowa się glonojad syjamski, natomiast z lewej strony pięknie prezentuje się kolorowa, sztuczna roślina.
Opiszę wam też glonojada syjamskiego, jest on ciekawym gatunkiem glonojadów. 
Jest on żółto-białego koloru, ma on czerwone oczy i krótki ogon. Lubi on chować się pod korzeniem lub za ścianą akwariową. Drugą ciekawą rybą jest pielęgnica zebra jest ona czarno-szaro-biała, znosi ikrę < jajka > w odróżnieniu od innych ryb. Niektóre ryby np. gupiki nie składają ikry tylko rozmnażają się żywe. Ryby te lubią piasek !!!


Pamiętajcie rybki to nie są zabawki i jak kupujesz akwarium to pogódź się z tym, że musisz im zmieniać co jakiś czas wodę i filtr !

wtorek, 15 marca 2011

Wszystko o chomiku dżungarskim

Ostatnio dostałam od koleżanki chomika rasy dżungarski. 
Był biały i miał lekko-czarną kreskę na pleckach. Ma na imię Lucek. Oczywiście trzeba trochę pieniędzy wydać, żeby chomikowi było wygodnie, bo przecież chomik jest po to, aby o niego dbać.

Całe noce biega po tym swoim kołowrotku, ale to nic złego. Mój Lucek uwielbia ziarenka słonecznika, podobnie jak większość chomików dżungarskich. Ja hoduję chomika w dwupiętrowej klatce. Dobrze mu jest - lubi po niej biegać, nawet chodzi po "szczebelkach" klatki.

Na dolnym piętrze ma rozerwane na małe kawałki chusteczki higieniczne, zamiast domku, trociny, buteleczkę do picia dla chomików i kołowrotek. Na górnym pięterku ma miseczkę z karmą. 

- Podartą chusteczkę higieniczną zamiast domku po to, aby mój MAŁY chomik miał cieplutko i się w nich grzebał, ale domek również jest odpowiedni dla tych prześlicznych zwierzątek

- Wodę chomikowi powinno wymieniać się dość często. Kołowrotek musi być, aby nasz pupilek nigdy się nie nudził! Mój Lucek biega na nim i biega i nabiegać się nie może. To dla chomika wielka frajda, więc zadbajmy o to, by w klatce naszego pupilka zawsze było miejsce na kołowrotek. 

- Buteleczka dla chomika - Moja ma pojemność 50 ml. Chomik powinien pić przegotowaną wodę! Z kranu jest nieświeża, tak dla ludzi, jak i dla chomików. Należy powiesić ją tak, aby nasz pupilek mógł ugasić pragnienie - nie za wysoko, ani nie za nisko. W przypadku hodowania chomika w akwarium buteleczkę można przykleić taśmą. 

- Karma dla chomika - Dieta chomiczka powinna być urozmaicona w pyszne i zdrowe jedzonko. Ja mojemu kupuję karmę pełnowartościową, pełnoporcjową w sklepie zoologicznym. Moja zawiera ona pszenicę, owies, kukurydzę, groch, bobik, słonecznik, rzepak, fistaszki, susze warzyw itp. Wzbogacona jest w magnez i wapń. Taką karmę wsypujemy do miseczek, które bardzo tanio kupimy w sklepie zoologicznym. Chomikowi można również podawać karmę w postaci malutkich ziarenek przylepionych do siebie, na patyku. Taki patyczek można powiesić na szczebelkach na niskiej wysokości, lub po prostu położyć na podłożu. Co prawda jest mniej urozmaicony i ma mniejszą wartość, ale jest również dobrym pożywieniem dla chomika. Można również wsypać temu śliczniutkiemu, małemu zwierzątku sam słonecznik, ale najlepiej zadbajmy o jego dietę, aby była rozmaita w różne minerały (np. w magnez). PAMIĘTAJ, ŻE CHOMIK NIE JEST MIĘSOŻERNY!!! Nie dawaj mu żadnej wędliny, kiełbasy czy kotleta! Ale nie dawaj mu również cebuli, czosnku ani słodyczy!

- trociny - Są one niezbędne w klatce naszego pupilka. Chomik musi mieć lekkie, lub trochę lekkie podłoże, czyli nie powinien chodzić po plastiku. Takie zwierzątka muszą mieć cieplutko, kochają one grzebać się w trocinach i bawić się w nich. Można chomikom kupować ściółkę drzewną - lekkie kawałki papieru, specjalnie stworzonego dla chomiczka lub surowiec z drzewa iglastego np. firmy "PINIO", jest droższe od ściółki drzewnej, lecz pochłania nieprzyjemne zapachy oraz usuwa je. Są bardziej ciężkie, ale się przydają, bo przynajmniej chomik nie rozkopuje ich i mniej zaśmieci. Trociny powinno wymieniać się co około 1 tydzień, aby nie zaśmierdły (czasem można 1,5 tygodnia).




Pies

Pies - przyjaciel człowieka



Jest to ssak z rodziny psowatych, udomowiona forma wilka szarego.

W obrębie gatunku wyróżnia się wiele ras, uzyskanych za pomocą 
doboru sztucznego. Długości sierści, rasy psów podzielone są na trzy
części: psy długowłose, psy krótkowłose i psy szorstkowłose.

Zmysły psa




- Węch
jest dla psa najważniejszym zmysłem. Już jako ślepe szczenię zaczyna się nim posługiwać. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym tamci przebywali. Proces oswajania nowego, młodego psa z nowym właścicielem można przyspieszyć, kładąc mu na legowisko odzież przepojoną zapachem właściciela. Bardzo często zdarza się, że pies podczas nieobecności swego pana kładzie się na jego odzieży.

- Słuch -  Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek. Mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej. Zasięg słuchu psów jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały u niego ból. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych. Układając psa należy do niego mówić cicho, ponieważ zakrzyczany czworonóg może z czasem przestać zwracać uwagę na głos swego pana. Odpowiednią modulacją głosu właściciel może skutecznie wpływać na psa.

- Wzrok -  Zmysł wzroku w hierarchii psa stoi za węchem i słuchem. To co pies zobaczy nie będzie miało dla niego znaczenia, dopóki nie rozpracuje tego węchem i/lub słuchem. Czworonogi nie widzą obiektów dwuwymiarowych. Wzrok psa jest słabszy niż człowieka. Objawia się to mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych. Pies dobrze sobie za to radzi w słabym świetle (wspomagając się zmysłem węchu i słuchu). Rasa psa determinuje nie tylko siłę wzroku, lecz także zmysł węchu, słuchu oraz dotyku.

- Dotyk - Wrażenia dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc.

- Smak - Wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata.


Pies to najlepszy przyjaciel człowieka.



Skąd o tym wiem? To jasne - tylko psy przywiązują się tak do swojego właściciela,
że trudno im go opuścić. Tylko one za pomocą węchu zapamiętują dobrych dla nich

ludzi i darzą ich... sympatią! To właśnie one odpłacają się dobrocią tym, którzy dają
im to samo. Psy pomagają w śledztwach - za pomocą zmysłów potrafią wynaleźć 

sprawcę. Są też psy myśliwskie, które polują na zwierzęta. Psy ratownicze potrafią
znaleźć człowieka w niebezpieczeństwie. Są również psy, które pomagają ludziom
niepełnosprawnym (np. niewidomym) normalnie funkcjonować.


Ciekawostki o psach
- Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych
włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach
oraz
siekaczach
, w 10 – 12 roku życia następuje wypadanie zębów.

- Najmniejsza rasa psa na świecie to Chichuaua (czyt. cziłała) - pies tej rasy
waży od 1 do 3 kg. Rasa Chichuaua pochoudzi z Meksyku. Pies tej rasy
jest bohaterem filmu "Cziłała z Beverly Hills".

- Najstarszy pies na świecie to Chanel - gdyby była człowiekiem miała by 147 lat!
W psim wieku ma obecnie 21 lat. Jest to światowy Rekord Guinnessa!




Kot Domowy

Kot Domowy
tutaj zobaczysz, co kryje świat zwierząt!
ile średnio żyją? czym się żywią?
www.przyrodnia.blogspot.pl



Powyżej: Kot Domowy Jest to udomowiony gatunek mięsożernego ssaka z rodziny kotowatych.
Są to obecnie najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. Przez ludzi
jest ceniony jako zwierze domowe z powodu jego zdolności doniszczenia
szkodników. Koty zostały udomowione około 9500 lat temu. Gatunek
Kota Domowego pochodzi od kota nubijskiego, który skrzyżował się ze
żbikiem. Koty żyjące na wolności dożywają średnio od 7 do 8 lat, natomiast
koty trzymane w domu osiągają od 15 do 20 lat. Małe kocięta rozwijają się
szybko. Stają się w pełni samodzielne w wieku od 10 do 12 tygodni i wtedy
mogą trafić do nowych właścicieli.

Warto wiedzieć!

Małe kocięta rozwijają się szybko. Stają się w pełni samodzielne w wieku
od 10 do 12 tygodni i wtedymogą trafić do nowych właścicieli. Gdy mają
około 3 miesięcy kotka przestaje się nimi interesować i zmusza je do
samodzielności. W wieku około5 miesięcy kociaki wymieniają zęby na stałe.
Wyraźne objawy starości pojawiają się zwykle po 10 roku życia: coraz
częściej pojawia się kamień nazębny, osłabia się wzrok, słuch i węch,
stają się powolne oraz słabe. Stare koty są bardzo wrażliwe na zmiany
środowiskowe i stres.
Dbajmy o koty i dawajmy im schronienie!!!

Anatomia Kota Domowego

Kot domowy ma okrągłą głowę, duże oczy przystosowane do widzenia
w niskim natężeniu światła, spiczaste uszy. Posiada bardzo dobry zmysł
słuchu i wzroku; węch około czterokrotnie silniejszy od ludzkiego oraz
dobrze wykształcony zmysł dotyku
.

Ciekawostki na temat Kota Domowego- Koty znaczą swój teren również w domu. Znaczenie terenu polega na
ocieraniu się kota o ściany, meble czy nogi właściciela, co może być
odebrane jako przejaw sympatii. Kocury oprócz ocierania, swój teren
zaznaczają swoim moczem.


- Dzienna długość snu kota jest zmienna, zwykle śpią one od 12 do 16, średnio 13-14 godzin. Niektóre koty mogą spać nawet 20 godzin w ciągu doby.-Kocięta są karmione mlekiem matki przez 13 tygodni, chociaż zdarzają się przypadki kiedy są one karmione znacznie dłużej.

Zdjęcia Kotów Domowych:



Koty Domowe są jednymi z najpopularniejszych zwierząt
domowych. Należy dbać i troszczyć się o nie :)